W Nigerii ostatnio doszło do bardzo niepokojącej sytuacji, której przyczyną była wprowadzona przez rząd polityka likwidacji gotówki. Celem władz kraju było zniechęcenie mieszkańców do korzystania z banknotów i monet, a zamiast tego skłonienie ich do używania cyfrowych form płatności. Niestety, plan ten okazał się całkowitą porażką, co wywołało liczne protesty i zamieszki na ulicach miast.
Trzeba skończyć z gotówką i przyjąć pieniądz cyfrowy! Tucholski ujawnia plany globalnych elit!
Koniec tradycyjnego pieniądza w Nigerii?!
Bank Centralny Nigerii zapowiedział w październiku 2022 roku, że wszystkie banknoty stracą ważność w dniach poprzedzających wybory prezydenckie, czyli na 25 lutego. Powodem takich działań miały być liczne fałszerstwa krajowego pieniądza, które można ukrócić jedynie przez wprowadzenie waluty cyfrowej. Niestety, wiele osób w kraju nie była gotowa na tak drastyczne zmiany, a wprowadzona polityka likwidacji gotówki doprowadziła do chaosu.
Protesty w Nigerii!
W ostatni weekend władze Nigerii odcięły od gotówki miliony obywateli kraju. W wyniku tego rozpoczęły się protesty i zamieszki, atakowane były bankomaty, blokowane drogi, dochodziło do aktów wandalizmu. Ludzie, którzy przez cały dzień czekali w kolejkach w bankach i bankomatach, próbowali wypłacić jakieś pieniądze, aby starczyło przynajmniej na jeden dzień. W salach bankowych dochodziło do bijatyk, a przedsiębiorstwa nie mogły przeprowadzać transakcji. W związku z tak niepokojącą sytuacją niektóre rządy stanowe wystąpiły już na drogę prawną przeciwko Bankowi Centralnemu, domagając się nakazu zawieszenia polityki i zezwolenia Nigeryjczykom na używanie zarówno starych, jak i nowych banknotów, dopóki banki nie będą w stanie zapewnić wystarczającej ilości gotówki.
Czym jest CBDC?
CBDC (ang. central bank digital currency) to cyfrowa waluta emitowana i kontrolowana przez bank centralny danego kraju. CBDC jest podobna do tradycyjnej waluty, z tą różnicą, że istnieje w formie cyfrowej. Bank centralny emitujący CBDC może kontrolować ilość waluty w obiegu, zarządzać jej wartością oraz monitorować transakcje z nią związane. Koncepcja CBDC budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony, zwolennicy CBDC argumentują, że cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny może zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, przyspieszyć przepływ pieniędzy, zmniejszyć koszty transakcyjne i ograniczyć przestępczość finansową. Ponadto, CBDC może pomóc w zwalczaniu szarej strefy i handlu nielegalnymi towarami.
Dlaczego powinniśmy obawiać się CBDC?
Z drugiej strony, krytycy CBDC obawiają się, że cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny może zwiększyć kontrolę rządu nad finansami i prywatnością obywateli. Bank centralny mógłby śledzić każdą transakcję, co mogłoby prowadzić do naruszania prywatności użytkowników. Ponadto, CBDC może spowodować zapaść systemów bankowych, a także wywołać inflację i doprowadzić do braku prywatności finansowej. CBDC budzi również wiele pytań i wyzwań technicznych, w tym kwestie związane z bezpieczeństwem i stabilnością systemów finansowych, interoperacyjnością między różnymi systemami CBDC, a także związane z kontrolą nad transakcjami w systemie CBDC.
Wraz z postępem technologicznym i rosnącym zainteresowaniem cyfrowymi walutami, banki centralne na całym świecie badają możliwość wprowadzenia swoich własnych cyfrowych walut. Jednakże, wprowadzenie CBDC jest procesem skomplikowanym, wymagającym gruntownej analizy i uwzględniającym wiele aspektów technicznych, ekonomicznych, społecznych i politycznych.
Trzeba nam zrobić bank spółdzielczy, nie pytając się władzy o zgodę!!!!