Krzysztof Bosak o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Krzysztof Bosak: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym. Co na to Unia Europejska? [WIDEO]

przez | 8 października 2021

– Chcemy odnieść się do tego, co wydarzyło się wczoraj. Chodzi o wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego, prawa konstytucyjnego, nad prawem unijnym. Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową, bowiem w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powołany na mocy traktatów unijnych, postanowił zacząć rozporządzać swoimi decyzjami o tym, co ma się dziać w Polsce. Jak dotąd nie przekazaliśmy Unii Europejskiej kompetencji naszego wymiaru sprawiedliwości – mówi Krzysztof Boska z Konfederacji.

– Trzeba wyraźnie podkreślić, że są to sprawy nieuregulowane w traktatach. Ani polski parlament, ani polskie społeczeństwo nigdy nie dyskutowały o tym, aby przekazywać Unii Europejskiej sprawy, które są związane z organizacją wymiaru sprawiedliwości. My – jako Konfederacja – jesteśmy krytyczni wobec tego, co robi nasz rząd – dodaje polityk Konfederacji, Krzysztof Bosak.

– Uważamy sytuację, w której instytucje unijne zaczynają ręcznie dyktować szczegółowy sposób postępowania w bardzo konkretnych sprawach. Tej sytuacji nie akceptujemy. Jest to sytuacja, w której państwa członkowskie Unii Europejskiej twierdzą, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad prawem unijnym. Jest to sytuacja normalna. Jest to zasadnicza linia Trybunałów Konstytucyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej – komentuje całą sprawę Krzysztof Bosak.

Oceń artykuł!

Średnia ocen. 3 / 5. Liczba ocen. 2

Nikt jeszcze nie ocenił. Bądź pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments