„Jeśli diabeł jest obecny w naszej historii, to jest nim zasada władzy” – powiedział Mikhail Bakunin. “Daj mi niemowlę, a będę w stanie stworzyć każdy rodzaj człowieka” – są to słowa Johna B. Watsona, twórcy behawioryzmu. Zgodnie z tym światopoglądem, zachowanie organizmów, w tym istot ludzkich jest przewidywalne, a tym samym można je kontrolować. W 1920 roku w Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa Watson przeprowadzał eksperymenty na kilku niemowlętach w wieku od trzech miesięcy do jednego roku.
Janusz Korwin-Mikke i Grzegorz Braun: EKSPERYMENTOWALIŚCIE na żołnierzach i dzieciach!
Jak Watson eksperymentował na dzieciach
Eksperymenty te były genialne w swojej prostocie. Przybliżał niemowlętom zapalone świeczki, by móc ocenić czy boją się ognia. Wprowadzał zwierzęta do ich otoczenia, by sprawdzić czy strach dzieci przed tymi zwierzętami jest wrodzony, czy też występuje jedynie po traumatycznych zdarzeniach. Wydawał syczące dźwięki i obserwował reakcję. Watson zauważył, że nowonarodzone dzieci nie boją się ciemności. Dowiedział się również, że taki strach można uwarunkować.
Zdań kilka na temat Johna B. Watsona
John B. Watson, twórca behawioryzmu, słynie z eksperymentu znanego jako “eksperyment z małym Albertem”, w którym naświetlał dziecko różne bodźce dźwiękowe, jednocześnie prezentując mu białego szczura. W rezultacie dziecko zaczęło boleśnie reagować na widok szczura, co według Watsona dowodziło, że lęk i inne reakcje emocjonalne mogą być warunkowane behawioralnie.
O zachowaniu ludzkim, które można kontrolować
Watson wierzył, że ludzkie zachowania można kontrolować za pomocą odpowiednich bodźców i nagród, co było podstawą jego behawiorystycznej teorii. Jednakże, eksperyment z małym Albertem spotkał się z krytyką ze względu na etyczne problemy, a także brak powtarzalności wyników. W dzisiejszych czasach nauka behawioryzmu jest bardziej złożona i uwzględnia wiele czynników, które wpływają na ludzkie zachowanie. Kontrolowanie zachowań ludzkich jest również kwestią dyskusyjną i wiele zależy od kontekstu oraz indywidualnych cech każdej osoby. W każdym razie, wpływanie na zachowanie ludzkie powinno odbywać się w sposób etyczny i z szacunkiem dla godności człowieka.
Źródło: Aleksandra Owczarska (Bitchute.com)