dr Basiukiewicz

Dr Basiukiewicz: Zgony się zdarzają w ciężkim przebiegu, tak jak w każdej chorobie tego typu. MUSIMY ZMIENIĆ TO PODEJŚCIE DO PACJENTA [WIDEO]

przez | 19 grudnia 2021

– Całego świata nie uratujemy, choroba Covid miewa swój przebieg ciężki, zgony się zdarzają, zdarzały się w przebiegu innych chorób wirusowych i będą się zdarzały zawsze. Natomiast to, co można zrobić, to musimy zmodyfikować sposób podejścia do pacjenta, radykalnie zmodyfikować ten sposób. I tu nie chodzi już o żadne cudowne leki, chodzi o samą relację lekarz – pacjent, czy lekarz – system ochrony zdrowia – mówi dr Paweł Basiukiewicz.

Dr Basiukiewicz o leczeniu Covid

– W tej chwili leczenie wygląda tak, czy kontakt pacjenta z placówkami, że pacjent dzwoni do lekarza, lekarz mu zleca test PCR na jakiekolwiek objawy. Test PCR wychodzi pozytywnie, bo mówimy o infekcji SARS-CoV-2, pacjent zostaje objęty izolacją, jego rodzina zostaje objęta kwarantanną i od tego momentu jest poddany niezwykłemu stresowi. Zarówno ze strony mediów, bo od 2 lat słyszy, że jak zachoruje na Covid, to umrze na respiratorze – dodaje dr Basiukiewicz.

Pacjent i system ochrony zdrowia

– Bo tylko takie obrazki są w telewizji. Poddany jest także deprywacji społecznej, bo jest odizolowany od innych i w zasadzie nie ma pomocy. Jedyna pomoc, jaką może uzyskać w większości sytuacji to jest teleporada. Są lekarze, którzy badają, normalnie są tacy lekarze w okolicznych POZ-ach, znam takie osoby i nie mają z tym problemu, natomiast generalnie uzyskanie normalnej pomocy lekarskiej, osłuchanie pacjenta, spojrzenie mu w oczy, zajrzenie do gardła, jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe – ocenia sytuację lekarz.

Oceń artykuł!

Średnia ocen. 4.9 / 5. Liczba ocen. 50

Nikt jeszcze nie ocenił. Bądź pierwszy!