– Polko i Polaku! Większość z nas nie ma pojęcia, że w Polsce wciąż istnieje cenzura, zarówno prewencyjna, jak i represyjna. W sumie nie można się temu dziwić, bo od wieków wszyscy władcy, dyktatorzy i despoci dbali o to, aby nie publikowano niczego, co mogłoby podważyć ich władzę i autorytet. Już starożytni Rzymianie utworzyli urząd cenzora, którego jedną z kompetencji było czuwanie nad moralnością obywateli – mówi Grzegorz Płaczek.
Grzegorz Płaczek: Polski sejm właśnie sięgnął rynsztoka!
Cenzura! Jak było w Związku Radzieckim, a jak jest teraz w Polsce?!
– Wiek XX przyniósł prawdziwy rozkwit cenzury. W Związku Radzieckim dochodziło do usuwania wszelkich pozycji, które mogłyby podkopać wiarę w komunizm, a Niemcy palili książki. Obecnie w dobie rozkwitu Internetu despotom i dyktatorom coraz trudniej zapanować nad pojawiającymi się treściami, bo są one rozproszone. Jednak najwięksi giganci i portale społecznościowe wraz z rządami państw wymyślili grupy niezależnych weryfikatorów i to oni w ostatnich latach zaczęli cenzurować i moderować treści chociażby te związane z koronawirusem – tłumaczy pan Płaczek.
O cenzurze rzec wypada…
Cenzura prewencyjna i cenzura represyjna to dwa różne podejścia do ograniczania wolności słowa i kontroli treści, które mogą być publikowane lub dostępne dla publiczności. Cenzura prewencyjna to działania podejmowane przed opublikowaniem treści w celu zapobieżenia potencjalnemu niebezpieczeństwu lub naruszeniu określonych standardów. W takim przypadku cenzura ma charakter zapobiegawczy. Ograniczenia mogą dotyczyć różnych obszarów, takich jak polityka, religia, seksualność, przemoc czy też kultura. Cenzura prewencyjna ma na celu uniemożliwienie publikacji treści, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu publicznemu lub łamać obowiązujące prawa.
Jak powinniśmy interpretować cenzurę represyjną?
Cenzura represyjna to natomiast działania podejmowane po opublikowaniu treści, które już znajdują się w obiegu. W takim przypadku cenzura ma charakter karny lub dyscyplinujący. Ograniczenia dotyczą tutaj treści, które już zostały opublikowane i naruszyły obowiązujące standardy lub prawa. Cenzura represyjna ma na celu usuwanie takich treści, a także karanie osób odpowiedzialnych za ich publikację. Obie formy cenzury są kontrowersyjne i często krytykowane jako naruszanie wolności słowa i swobody wyrażania opinii. Z drugiej strony, niektórzy argumentują, że cenzura może być konieczna w celu ochrony interesów publicznych i uniknięcia szkodliwych skutków dla społeczeństwa.
Źródło: #ToSieSamoKomentuje (YouTube)
Grzegorz Płaczek a co zrobisz w realnym świecie by nie dostali dostępu do wszystkiego? bo stękanie w internetach nic nie daje.
Oni mają juz dzisiaj do tego dostęp, tylko nieoficjalnie. I taka ciekawostka, o ktorej pewnie większość wie. Smartfony na przykład podsłuchują ludzi a później gdy przeglądają internet pokazują im się reklamy z rzeczami na temat których rozmawiali. Kamery w laptopach niezakryte spokojnie mogą obserwować te miejsca gdzie są skierowane, itd.
I tak g… wygrają. Jak kaczor wyleci a zbity dziob to pis się nieco ucywilizuje