dr Radosław Czosnowski

Dr Radosław Czosnowski: Zaszczepieni też mogą zarażać [WIDEO]

przez | 1 grudnia 2021

– Zasadnicze pytanie brzmi: co to jest ten sławetny NOP? Bardzo prosta definicja dostępna jest na przykład na stronach Państwowego Zakładu Higieny: NOPem jest każde zdarzenie, którego wystąpienie nie było celem podania szczepionki. Występujące w ciągu 28 dni od podania szczepionki. W związku z czym, jeżeli cokolwiek się stanie, co jakby nie było w planie, to powinno to być zgłoszone jako NOP – wyjaśnia dr Radosław Czosnowski.

NOPy i zgłoszenia

– Jeżeli osoba w ciągu tych 4 tygodni, która była zaszczepiona, dostanie na przykład zawału, udaru, umrze, spuchnie, będzie jej duszno, to zgodnie z definicja, jest to NOP i powinno to być zgłoszone. Warto także wiedzieć, jakie mogą być NOPy po dostępnych preparatach. Tego tak do końca nikt nie wie. Mogą to być zaburzenia w obrębie układu krzepnięcia, zaburzenia w układzie odpornościowym typu anafilaksja – mówi dr Czosnowski.

NOPy i zgłaszalność

– Zaraz od początku mówiło się o możliwości wstrząsu anafilaktycznego. Opisywane są zapalenia mięśnia sercowego. Jest tego cała masa. Natomiast ile tak naprawdę to niestety, ale ten czas obserwacji jest za krótki i przy bardzo Niskiem poziomie zgłaszalności typ NOPów to będzie dość długo trwało zanim to wyjdzie – dodaje lekarz.

Oceń artykuł!

Średnia ocen. 4.4 / 5. Liczba ocen. 49

Nikt jeszcze nie ocenił. Bądź pierwszy!