Trader21 i Sławomir Mentzen

Mentzen vs. Trader12: Co musimy zmienić w Polsce, by była BOGATYM KRAJEM? [WIDEO]

przez | 23 września 2021

Warto posłuchać ciekawej debaty, w której biorą udział Cezary Głuch, znany jako Trader21 oraz dr Sławomir Mentzen, ekonomista oraz polityk Konfederacji o wolnościowych poglądach. Na początku poruszana jest kwestia, czy możliwa jest gospodarka, która nie jest oparta na długu. Trader21 mówi wprost, że jest to możliwe, gdyż przez większość czasu w historii pieniądz nie był oparty na długu, lecz był oparty na złocie oraz srebrze. Poza tym systemem była Libia, która miała ogromne zasoby złota oraz ropy naftowej. Wszyscy wiemy, co dalej stało się z Libią.

Podobne zdanie ma Sławomir Mentzen, który zgadza się, że może istnieć gospodarka, która nie jest oparta na długu. Tak było przez całe wieki. Pytanie powinno brzmieć: czy współcześnie jest to możliwe praktycznie, a nie tylko teoretycznie. Pod pewnymi względami zadłużenie państwa jest przydatne, gdyż pozwala krótko trzymać poszczególne rządy. Mentzen uważa, że obecnie państwa nie mają tak dużej suwerenności, żeby mogły przestać partycypować w tym obecnym systemie i zbudować swoją gospodarkę bez długu. Teoretycznie jest to możliwe, jednak praktycznie, w wyniku tych wszystkich uwarunkowań, w praktyce raczej na to się nie zanosi.

Mentzen oraz Trader21 mówią także o tym, jaki kredyt może służyć rozwojowi gospodarki. Tutaj Sławomir Mentzen mówi, że gospodarka to przedsiębiorcy, więc warto wiedzieć, jaki kredyt może służyć przedsiębiorcom. Mamy firmy, które się zadłużają oraz takie, które się nie zadłużają. Te, które mają zbyt wysokie długi, w pewnym okresie upadają, a te, które podchodzą do tego bardziej konserwatywnie, działają dalej.

Oceń artykuł!

Średnia ocen. 0 / 5. Liczba ocen. 0

Nikt jeszcze nie ocenił. Bądź pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments